Pocta od EBCU pro Golden Bohemia
European Beer Consumers Union (EBCU) od letošního roku zařadila Golden Bohemia mezi prestižní degustační soutěže, které podporuje. Hledá je dlouhodobě po celém světě. Jako první si vybrala v roce 2011 European Beer Star a World Beer Cup. O rok později přidala první národní soutěž, italskou Birra dell’Anno. V roce 2014 se této pocty dostalo další mezinárodní soutěži Brussels Beer Challenge. A poté následovaly další národní soutěže: Dutch Beer Challenge (2018) se sídlem v nizozemském Rotterdamu, rakouská Austrian Beer Challenge (2018) a finská Suomen Paras Olut/Best Beer of Finland (2019). Od 10. dubna 2021 se na webu ebcu.org objevila také česká národní soutěž se zahraniční porotou.
Zařazení Golden Bohemia mezi soutěže podporované EBCU je velký úspěch týmu, který vede Jan Šuráň jako předseda degustační komise, ale podílí se na něm také jako mistr výčepní Jirka Bejček Stehlíček nebo v sekci lahvového piva Marek Kamlar. Také potvrzuje dobré jméno našeho časopisu, který soutěž založil, v zahraničí.
Přísná pravidla
EBCU sídlí v pivu zasvěceném městečku St Albans, kde před desetiletími vznikla dosud největší organizace konzumentů piva na světě CAMRA. Právě od ní převzala poměrně přísná kritéria pro hodnocení. Golden Bohemia musela nejenom splnit více než dvacet podmínek, ale také zodpovědět řadu doplňujících dotazů, takže celý schvalovací proces trval déle než rok. Vedení EBCU se na finální rozhodnutí připravuje velmi pečlivě. Jakmile totiž jedné soutěži v zemi vyjádří svoji podporu, tak další v téže zemi ztrácejí možnost, že ji poskytne. Za Českou republiku by volba mohla s velkou pravděpodobností padnout již dříve na Jarní cenu sládků, ale ta bohužel nesplňuje jednu ze základních podmínek. Neumožňuje totiž přihlášení do soutěže všem pivovarům bez omezení velikosti výstavu.
Benefity
Všechny dosavadní ročníky Golden Bohemia se mohly pochlubit účastí zahraničních porotců, kteří patří do absolutní světové špičky, jako jsou Carl Kins (Belgie), Tim Webb (UK), Jeff Evans (UK), Tim Hampson (UK), Adrian Tierney-Jones (UK), Lorenzo Dabove (Itálie), Rick Kempen (Nizozemsko), Michael Zepf (Německo), Luc de Raedemaeker (Belgie) nebo Masajoši Kaji (Japonsko). Pozvání přijali i dva mistři světa v pivním sommeliérství, Oliver Wesseloh (Německo) a Simonmattia Riva (Itálie), který se jí zúčastnil dokonce třikrát po sobě. Zařazení mezi „osmičku“ EBCU bezpochyby zvýší zájem porotců i z jiných zemí jako jsou USA, Brazílie, Mexiko nebo i další, kteří dávají soutěžím jako Birra dell’Anno nebo Brussels Beer Challenge visačku „Absolutní top“. Není tajemstvím, že právě složení mezinárodní poroty a ochota porotců vracet se na soutěž byly bezpochyby jedním z nejvýraznějších doporučení, která přispěla k zařazení do nepočetného seznamu soutěží zaštítěných EBCU.
Popularizace našich piv v zahraničí
Podstatnou výhodou se také stane prezentace vítězů na mezinárodní úrovni, kde EBCU má nepřeberné množství možností od sdílení výsledků přes jejich komunikaci a představení vítězů během některých akcí, organizovaných velmi početnými národními organizacemi EBCU, až po možnost účasti na renomovaných pivních festivalech a na dalších akcích. V dobré paměti také zůstává, jak razantním způsobem se CAMRA i EBCU dokázaly postavit za národní pivovar Budějovický Budvar ve sporu proti nadnárodní společnosti Anheuser-Busch, která je součástí AB InBev. Každý, kdo si podrobněji pamatuje, si vybaví stanoviska EBCU, především argument, že více než o ochrannou známku jde ve sporu o upozornění na nezaměnitelnou chuť a kvalitu piv z pivovaru z Českých Budějovic při nerovném postavení vůči největšímu producentovi piva na světě. Potvrdilo se, že síla hlasu EBCU je výrazná a má vliv.
Závazek
Ponecháme-li stranou soutěže pořádané v Anglii, představuje největší národní degustační soutěž v Evropě italská Birra dell’Anno. V roce 2019 do této národní soutěže celkem 327 pivovarů přihlásilo takřka 2000 vzorků. O jejich umístění v 41 kategoriích rozhodovalo přes sto porotců, z nichž polovina byla ze zahraničí včetně šesti českých. Chloubou soutěže, která se tradičně konala v únoru v mořském letovisku Rimini, je nejenom mimořádně emocionální vyhlašování vítězů na pódiu uprostřed haly plné stánků s pivem u příležitosti veletrhu BeerAtraction, ale také vytvoření nových kategorií White Italian Grape Ale a Red Italian Grape Ale, které se následně prosadily i na mezinárodní scéně.
Vyrovnat se takovéto soutěži je usilovná práce na několik let. Inspirovat se lze tím, že Lorenzo Dabove, který soutěž vede, si v názvu kategorií prosadil obrat „di ispirazione tedesca e ceca“, což znamená, že jde o italská piva inspirovaná styly českého ležáku a německého pilsneru. Důležité tedy není, aby italský sládek uvařil věrnou kopii nám známého stylu, ale místo stylové čistoty nabídl vlastní variaci s použitím místních surovin. Pro toho, kdo se stále dívá na italské nezávislé pivovarnictví skrz prsty, může být zajímavá zkušenost porotců Birra dell’Anno, kteří měli šanci poznat, jak překvapivě málo piv s cizími vůněmi a chutěmi se v soutěži objevilo. Většinu tvoří dobře pitelné vzorky s osobitým pojetím chutí. Moje osobní zkušenost z posledních tří let v Rimini je, že soutěž svým konceptem velmi dobře reflektuje aktuální situaci na tamní pivní scéně a dokáže italské sládky inspirovat k jejímu rozvíjení a kultivaci. O totéž hodlá v příštích letech usilovat Golden Bohemia. Z toho vyplývá i druhý cíl, totiž aby se zahraniční porotci vraceli z Prahy domů s novými informacemi o naší pivní scéně a zároveň s konkrétními zážitky z piv a pivovarů.
Pavel Borowiec, Marcela Titzlová
Celý článek najdete v aktuálním 92. čísle našeho časopisu!