Pivní učebnice Skotska se jmenuje Belhaven

Pro všechny, kteří mají raději pivo než zeměpis a historické vědy, je neobvykle bohatým zdrojem znalostí o nejsevernější části Spojeného království pětice skotských piv z produkce Belhaven Brewery. Při bližším prozkoumání zvenku i zevnitř podá tento neobvyklý bedekr o svém rodném kraji mnohem plastičtější informace. Legendy o škudlivých domorodcích a nebezpečných jezerních příšerách nechme tentokrát stranou, stačí vsadit na realitu a pivo. Ostatně k whisky (která vás stejně napadla jako první) se také dostaneme. Nejdřív ale ochutnáme pivo.

Pivní minulost Skotska není všeobecně známá, zůstává ve stínu té anglické a irské, přestože nepostrádá zajímavé okamžiky a vlastní originální styly. Možná je to tím, že angličtí beerwriteři na rozdíl od romanopisců, jako byli sir Walter Scott, Robert Louis Stevenson nebo sir Arthur Conan Doyle, se zde příliš nerodí. Počínaje Michaelem Jacksonem a konče Timem Webbem převažují Angličané, Adrian Tierney-Jones je Velšan. Skotové jsou zkrátka v tomto směru skoupí i na slovo.

Rande se Skotskem

V roce 1719 v jedné části pobřežního města Dunbaru, ve správní oblasti East Lothian, asi 30 km východně od Edinburghu, vznikl dodnes nepřetržitě funkční pivovar Belhaven Brewery, vůbec nejstarší nepřetržitě fungující pivovar, který navázal na ještě mnohem starší pivovarnickou tradici a nejméně století starší výrobu místního Belhaven Ale. Název piva a také pivovaru je odvozen od výrazu Belhaven, Krásný přístav, což byl odedávna název bezpečného dunbarského kotviště, odkud vyplouvali na moře místní rybáři.

Také okolní krajina s lány zlatého ječmene byla a dosud je pro úspěšný pivovar jako stvořená, stejně jako nedaleký přístav, který velmi zjednodušoval dopravu. Na chuti piva se podílela i výborná voda ve vlastní vydatné studni. Po mnoho generací byl pivovar v majetku rodiny zakladatele Johna Johnstona, který byl původním povoláním zahradník, a když kupoval pozemky pro pivovar, vybíral na základě velmi dobré znalosti místních poměrů. To se změnilo až roku 1972, kdy došlo k prodeji. Současným majitelem je již 14 let společnost Greene King ze Suffolku, která rozšířila pivní sortiment a zainvestovala milion liber do nové varny. V té se dnes vaří dvacítka různých piv, z nichž pět typických pro belhavenský pivovar k nám dováží firma Zanzibar.

V barvě skotské vlajky

Každá z lahví o objemu 0,33 l je samostatnou lekcí o Skotsku. Jde o silnější piva, takže menší lahev je namístě. Je až překvapivé, jak vyčerpávající informace nejen o pivu samotném, ale též o jeho domovině se podařilo na velmi hutně pojaté etiketě konzumentovi sdělit.

Celosvětově nejprodávanějším pivem belhavenského pivovaru je Scottish Ale (5,2 % abv). Domácí tradiční pivní styl představuje hutné polotmavé pivo plné chuti, které se má správně podávat ve speciální sklenici s názvem thistle neboli bodlák, jehož květ tvarem připomíná. Je na stopce a baňka ve spodní části umožňuje ocenit sytě měděnou barvu piva a horní zúžená zase vychutnat jeho výraznou sladovou vůni s tóny sušeného ovoce, především rozinek a švestek. V chuti se k nim přidají ještě karamelové sušenky pocházející ze skotského ječmenného sladu. O příjemně doznívající hořkost se postarají dva druhy anglického chmele, Challenger a Goldings. Vhodná teplota, při které se všechny chutě spojí, začíná na 11 °C a může být i vyšší. Pivo je vhodné i jako doprovod k pokrmům s červeným masem a k zvěřině a potěší i k sladkému, jako jsou krémové dezerty s ovocem.

Celé grafické ztvárnění pivní etikety Belhaven Scottish Ale je pojaté v barvách skotské vlajky, kterou najdete také na krčku lahve. Bílý ondřejský kříž v podobě písmene X na nebesky modrém poli je nejdůležitějším ze skotských národních symbolů. V posledních letech se s ním lze setkat mnohem častěji než dříve spolu s tím, jak se zvyšuje národní sebevědomí, podpořené vznikem skotského parlamentu v roce 1999.

Hodnocení PBA: velmi dobré až dobré pivo

Marcela Titzlová

Celý článek čtěte v PBA 91