Maiselův pivní zážitkový svět

K.K.

Osobně jsem viděl po světě mnoho pivovarských muzeí. Naposledy jsem navštívil to hanušovické, viděl jsem World of Heineken v Amsterodamu, muzeum Anchor Steam v San Francisku, DAB v Dortmundu, viděl jsem dokonce dvě skvělá muzea v pivovaru Rothaus v srdci Schwarzwaldu, v Carlsbergu, samozřejmě muzeum v Plzni, miluji pivovar v Kostelci nad Černými lesy, který je vlastně celý takovým muzeem, a silně mne oslovila pivovarská expozice na zámku Staré Hrady. Rudolf Suk tam vystavuje mj. asi nejucelenější sbírku pivních cedulí u nás. Až donedávna jsem však za absolutní špičku pivovarských muzeí považoval Guinness Storehouse v Dublinu, jež jsem navštívil dokonce několikrát. To se změnilo onoho osudného dne, kdy jsem vstoupil do Maiselova muzea Bier-Erlebniswelt.

Maiselův Bier-Erlebniswelt se nachází ve městě Bayreuthu v Horních Frankách, autem necelých 100 km od našich hranic. Horní Franky se díky svým 160 pivovarům pyšní unikátním rekordem – je to region s největší hustotou pivovarů na světě, takže spojit ochutnávky zdejšího piva s návštěvou muzea bych doporučil každému, kdo se jen trochu zajímá o pivovarnictví a jeho historii. Na více než 4,5 tisíce čtverečních metrů vypráví Jeff Maisel a jeho tým poutavou historii rodinné značky, kterou od roku 1887 vlastní a vede jeho rodina. On sám již reprezentuje čtvrtou generaci.

Nový vedle starého

Právě zde, v dnešní Andreas-Maisel-Weg 1, zahájili před více než 100 lety bratři Maiselovi výrobu piva. A že to udělali správně, potvrzuje i fakt, že dnes více než 300 zaměstnanců vaří jen o pár metrů dále v moderních provozech ročně okolo 400 000 hl piva pod světoznámou značkou Maisel’s Weisse nebo především v Německu oblíbené Bayreuther Hell. A že se jedná o úspěšný byznys, potvrzuje též skutečnost, že čas od času Maisel’s koupí nějaký malý regionální pivovar v okolí, naposledy to byl asi šedesátitisícový Püls Bräu z 30 km vzdáleného Weismainu. V plánu je nyní stavba nového supermoderního pivovaru s kapacitou 500 000 hl na okraji města.

A v čem já osobně spatřuji jedinečnost tohoto muzea? Koncem sedmdesátých let se tehdejší majitelé rozhodli ke zcela ojedinělému a finančně náročnému kroku. Kompletní pivovar se všemi technologiemi, pocházejícími povětšinou z 20. a 30. let minulého století, prostě zakonzervovali a vedle postavili pivovar nový. Můžeme tak dnes obdivovat nejen původní technologie, ale procházíme zároveň místy, kde dříve skutečně stály. Při troše fantazie si tak můžeme představit, že vařič si od nádherné šestinádobové měděné varny jen někam odskočil, obrovský parní stroj od firmy M.A.N. z Norimberka voní olejem a zdá se, že se musí každou chvíli rozběhnout. Vedle parního kotle na uhlí stojí lopata – topič jen na chvíli odběhl, každou chvíli musí být zpět…

Celý text si přečtěte v časopisu Pivo Bier Ale č. 98/2023.