Česká knížka o belgickém pivu

Belgické pivo si zpravodaj Českého rozhlasu Filip Nerad zamiloval při první návštěvě bruselského pivovaru Cantillon, kde objevil svět lambiků a gueuzů.
„Později jsem přišel na chuť tripelu nebo faru a zjistil, že pivo se dá párovat i s čokoládou,“ říká. „Z tohoto zaujetí pro belgické pivo vznikly desítky rozhlasových reportáží s velkým ohlasem u posluchačů. Když jsem ale hledal českou knihu, která by o něm systematicky pojednávala, žádnou jsem nenašel. Proto jsem takovou knihu napsal a právě vychází. Pivní království Belgie je průvodcem po tamních pivních stylech a pivní kultuře a zároveň po více i méně známých místech této země.“
Ukázka z knihy Pivní království Belgie: O slávu belgického krieku se zasloužili i osli
Kriek je vlámský výraz pro kyselé višně a dal název i pivnímu stylu, ve kterém hrají hlavní roli. Podle pověsti se jeden muž ze Schaerbeeku vydal na křížovou výpravu do Jeruzaléma. Na ní potkal křižáka ze Španělska a pili spolu červené víno. Když se vrátil zpátky do Schaerbeeku, po tom červeném vínu se mu zastesklo. Jelikož žádné víno neměl, rozhodl se dát dohromady višně, které mu rostly na zahradě, a lambic, který skladoval ve sklepě. Jejich spojením tak prý vytvořil první kriek. Nejstarší známý recept na toto ovocné pivo nicméně pochází až z roku 1878, kdy ho sepsal jeden farmář z vesnice Schepdaal ležící západně od Bruselu. Tento nápoj si každopádně už předtím získal oblibu a obyvatelé Schaerbeeku pro něj vyšlechtili extra kyselé višně, které dostaly přídomek schaerbeecké – Schaarbeekse krieken. Typickou se pro ně kromě kyselé chuti stala také jejich tmavě rudá až černá barva. Po očesání ze stromů je dopravovali na trh v Bruselu pomocí zmíněných oslů, kteří Schaerbeeku vysloužili z  dnešního pohledu nepříliš líbivou přezdívku Město oslů (La cité des ânes). „Všichni lidé přijíždějící do Bruselu museli ve středověku platit u bran za vstup do města. Nikoli však obyvatelé Schaerbeeku, kteří přiváželi višně. Ti měli výjimku. Když přijížděli s osly, lidé z Bruselu na ně volali: ‚Hej, oslové ze Schaerbeeku přijíždějí!‘ A tak se to uchytilo,“ vylíčil mi vznik této přezdívky Michel Roevens z pivního muzea v téhle městské části.
 
Více v čísle 82!