Zrozen z ohně, zušlechtěn chladem

Vaření piva se stejně jako jeho čepování tradičně spojuje s ušlechtilými materiály. Měděné povrchy varny, nerezová ocel, naprosto průsvitné sklo nebo v současnosti také čedič. V řadě českých pivovarů jej najdeme stále častěji, protože nedaleko Mariánských Lázní sídlí celosvětově největší výrobce dlaždic a soklů pro zatěžované podlahy. Mají nejenom vynikající vlastnosti, ale každá dlaždice působí z estetického hlediska jako originál.

Tajemství výjimečných vlastností čediče spočívá v jeho zušlechtění. Po tisíciletí se používal jako běžný stavební materiál, u něhož není podstatné, že se na povrch dostal sopečnou erupcí. Pokud jej však znovu roztavíte, vznikne opět žhnoucí magma. Můžete je nejenom odlévat, ale následně řízeným ochlazováním proměnit v mimořádně odolný výrobek.
Žhavá záležitost
Vstoupíte-li do výrobní haly společnosti Eutit, chcete ji srovnávat se slévárnou oceli nebo sklářskou hutí. Podobnost není zdánlivá, ale s odstupem času pochopíte, že jde o jedinečnou záležitost, která spojuje klasickou průmyslovou výrobu s velkou řemeslnou dílnou. Předurčuje ji k tomu dvojice pecí, kde se taví rozdrcený šedivý čedič z lomu Slapany nedaleko Chebu. Větší pec doplňují zařízení s formami z kovu pro odlévání sériových výrobků. Z menší pece lze odebírat roztavenou hmotu o teplotě 1300 °C i pro formy z písku. Značka Eutit díky tomu nabízí sortiment 23 000 různých produktů s tím, že dokáže vyrobit i kusy podle přesně podle zadání zákazníka. Formy mají nejrůznější tvary od jednoduchých čtvercových nebo obdélníkovitých v jedné rovině přes sokly v tvaru ležatého písmene L až po válcovité formy na potrubí. Z hlediska vlastností má zásadní význam otěruvzdornost, která určuje délku životnosti. Rozhodující je i povrch dlaždice. Ten může být naprosto hladký, nebo naopak opatřený vroubky proti uklouznutí. Rozdíl v povrchu určuje i typ formy. Písková forma zanechává v odlitku svoji strukturu, kovová nikoli. Výroba v menší peci stojí pouze na lidské práci. Používá se při ní fanka, malá nádoba na tyči, kterou se odebírá žhavý roztavený čedič z pece a přelije do připravené formy. Potom se odlitek na horním okraji ručně zarovná. U velké pece probíhá zarovnání automaticky, na posuvném karuselu ji zvládne stroj.
Kde se rodí výjimečnost
Odlitek se přemístí do dlouhé chladicí pece. V ní se pohybuje deset až dvacet hodin s tím, že na začátku je stále ještě zahříván, ale s postupem času nastává jeho řízené ochlazování. Oproti běžné čedičové hornině získává řadu nových vlastností, které jej předurčují pro použití ve výrobních prostorách. Volba mezi dlaždicí z čediče a keramickou díky tomu zůstává pragmatickou záležitostí. Pro čedič hovoří jednoznačně vlastnosti. Jde především o vysokou životnost, která vyplývá z výborné otěruvzdornosti, vysoké chemické odolnosti a z nenasákavosti. Doplňuje ji navíc extrémní pevnost proti tlaku 3,5 tuny na cm2. Tím zdejší výrobky několikanásobně převyšuje běžné materiály. Navíc dlaždice Eutit splňují díky svým protiskluzovým vzorům normu DIN 51130, jsou ekologické a odpovídají veškerým hygienickým standardům.
Málokterá firma z České republiky se může pochlubit referencemi jako Eutit. Zhruba 60 % výrobků se vyváží do zahraničí. Jde o země jako Velká Británie, Německo, Itálie, Francie, USA, Austrálie, Jižní Korea, Rusko, Ukrajina, Indie, Japonsko nebo také Jižní Afrika. Podlahu varny si od ní pořídil světoznámý pivovar Sierra Nevada v americkém Mills River, speciální dráhu pro testování brzdných vlastností mají výrobky Eutitu dlážděnou firmy Harley-Davidson nebo Volvo.
Pavel Borowiec
Více najdete v aktuálním 67. vydání PBA